top of page

Jsme México Mágico

Objevte s námi originální dekorace do bytu od mexických Otomiů. Věříme, že staleté folklórní umění lze uplatnit v současném kontextu a vytvořit tak efektní kontrast v moderních interiérech. Každý dovezený kousek osobně a pečlivě vybíráme přímo u výrobců.

KKK_2039.jpg

Jsme Gábi a Carlos, česko-mexický pár žijící v Praze. Poznali jsme se na vysoké škole, kde jsme oba studovali udržitelný rozvoj. Společně jsme podnikli několik cest do Mexika a obdivovali jsme tradiční řemeslné výrobky původních obyvatel, takzvaných “indígenas“.

 

Předkolumbovských domorodých skupin existuje v Mexiku dodnes téměř sedmdesát. Umíte si proto asi představit tu rozmanitost kultur. Tradiční způsob výroby, který si předávají z generace na generaci je fascinující a neuvěřitelně pracný. Unikátní barevné kombinace a vzory. Každý kousek odráží nejen tradice a zvyky, ale i stav mysli a rozpoložení daného řemeslníka (pro nás však umělce :) ).

 

Přes unikátnost těchto výrobků, které jsou pro ně hlavním zdrojem příjmu, jsou však jejich autoři materiálně nedoceněni. Indiáni patří v Mexiku mezi nejchudší vrstvu obyvatel. Mnoho indiánských kmenů dodnes mluví svým původním jazykem a žije vysoko v horách nebo na odlehlých místech. Z důvodu jazykové bariéry a geografické izolace je proto pro ně obtížné získat přístup na stabilní trh. Jsou tak nuceni prodávat své výrobky místním prostředníkům, kteří je zneužívají a platí jim neadekvátně nízké ceny.

 

Tradiční mexické vzory získaly v poslední době popularitu v módním průmyslu. Obrovské módní řetězce a slavní návrháři začaly vzory kopírovat za účelem vlastního zisku, zatímco dotčené mexické komunity nemají z tohoto prodeje žádný užitek. Tato tíživá ekonomická situace nutí mexické indiány k emigraci za prací do velkých měst a tím dochází k vymizení jedinečných řemesel a dovedností.

 

Naše osobní zkušenost a setkání s těmito krásnými lidmi nás inspirovaly a zrodil se nápad - projekt México Mágico. Založili jsme online obchod se sídlem v Praze. Rozhodli jsme se propagovat rozmanitou mexickou kulturu a pokusit se přispět k zachování tradičních uměleckých řemesel a tím zároveň podpořit původní indiánské obyvatele. Rádi bychom rovněž ukázali, že staleté folklórní umění se může uplatnit i v současném kontextu a vytvořit efektní kontrast v moderních interiérech.

 

Na našem e-shopu si vyberete originální dekorace do bytu a módní doplňky. Každý dovezený kousek osobně a pečlivě vybíráme přímo u výrobců a respektujeme cenu, kterou si sami stanoví.

 

Pokud najdete zalíbení v některém z našich produktů, budeme rádi, když nám pomůžete svým nákupem podpořit jedinečná řemesla, která se jinak časem neodvratně vytratí.

 

bottom of page