top of page

Poznejte naše výrobce

OTOMÍ

Otomiové neboli Hñähñú jsou původní indiánští obyvatelé. Dodnes přibližně
300 000 Otomiů žije především
v horských oblastech ve středním Mexiku a zhruba polovina této etnické skupiny stále neumí španělsky a hovoří jejich původním jazykem otomí.

Hlavním zdrojem příjmu Otomiů je zemědělství. Jen jedna malá skupina
z nich, cirka 1200 Otomiů, se zabývá výrobou a prodejem unikátních, speciální technikou vyšívaných, textilií nazývaných "Tenangos". Vyšívání se často věnuji i muži.

Doña Margarita

Margarita je jedna z našich nejmilejších dodavatelek. Naučila se vyšívat již v 8 let, donutila ji k tomu tíživá finanční situace v rodině. Jako svobodná matka vychovala dva syny, oba se odstěhovali do velkých měst za prací.

V současné době žije se svou sestrou Gloriou, která rovněž vyšívá. Margarita se naučila mluvit španělsky až
v dospělosti. Bydlí ve státě Hidalgo
v horách, kde po většinu času není signál. Naštěstí, když je potřeba domluvit se na objednávce, vždy se nám to nakonec podaří vykomunikovat
přes pevný telefon. Nejraději však jezdíme za Margaritou osobně,
tato setkání jsou vždy plná emocí. :)

IMG_2590.jpg
IMG_2586.JPG

Don José

Don José žije také vysoko v horách ve státě Hidalgo. Každý den, již řadu let, dojíždí na trh do asi hodinu vzdálené vesničky Tenango de Doria, která je kolébkou této vyšívací techniky. Na výšivkách, které prodává se podílí on a celá jeho rodina. Hlavní jejich specialitou jsou běhouny na stůl.

ZAPOTÉKOVÉ

Zapotékové jsou rovněž jednou z předkolumbovských skupin původních obyvatel, která žije v Mexiku dodnes. Jejich počet se odhaduje na zhruba jeden milion a setkat se s nimi můžeme zejména na jihu Mexika ve státě Oaxaca. Na rozdíl od Otomiů, původní řečí zapotéčtinou, hovoří už jen necelá polovina z nich. Zapotékové věří, že pocházejí z nebes, odtud jejich jméno “Lidé z Mraků” (Zapotecas).

Mezi jejich tradiční řemesla vedle hrnčířství patří i práce s textilem. Tkaní vlněných koberců je typické zejména pro skupiny žijící v horských oblastech.

IMG_0409 2.JPG

Rufína žije v zapotécké vesničce Teotitlan del Valle. Tkaní koberců se věnuje od dětství, znalosti si v rodině předávají z generace na generaci. K výrobě používá výhradně přírodní barviva z listů, plodů, karmínu, apod.

 

Rufína má vždy úsměv na tváři. Celé hodiny dokáže vyprávět zajímavé příběhy. Umí dobře španělsky a proto komunikace s ní je pro nás velmi snadná.

Doña Margarita

Margarita je skromná a úžasná bytost. Spolu se svým synovcem chodí pravidelně na tržiště v její rodné vesničce Teotilán del Valle prodávat koberce a další tkané výrobky, které sama tká tradiční technikou doma na dřevěném stavu. Kromě abstraktních vzorů se nechává inspirovat i zapotéckou mytologií. Koupili jsme u ní na příklad překrásné polštářky s bohyní kukuřice.

IMG_0419.JPG

Doña Rufina

bottom of page